akrüüllakk kasutamine

Iga kunstiteos on ainulaadne ja väärtuslik. Olgu see värskelt valminud või juba aastaid seina kaunistanud teos, olgu selle valmimiseks kulunud mõni minut või koguni mitu aastat – sinu maal väärib hoolt ja kaitset. Kuidas aga tagada, et selle parim väljanägemine jääks kestma aastateks? Selleks, et maalitöö saaks terviklik ja lõplik ning et see kestaks aastaid värskena, ei tohi ära unustada ühte väga olulist viimast sammu – lakkimist.

Happy Color’i akrüüllakk on loodud just selleks, et muuta sinu akrüülvärvidega loodud kunstiteos veelgi kaunimaks ja vastupidavamaks. Papiiri valikust leiad nii mati kui ka läikiva viimistlusega laki:

  • Happy Color akrüüllakk MATT, 75ml – vaata siia
  • Happy Color akrüüllakk LÄIKIV, 75ml – vaata siia

Järgnevast artiklist saad teada, miks on maali lakkimine nii oluline ja leiad juhendi, kuidas seda parimal viisil teha.

Miks on akrüüllaki kasutamine oluline?

Kaitse

Akrüüllakk pakub kaitset tolmu, niiskuse, temperatuurimuutuste, hõõrdumise ja UV-kiirguse eest ning hoiab ära värvide muutumise ja tuhmumise aastate jooksul. Kõva pealiskiht muudab maali vastupidavamaks ka igapäevase kulumise suhtes, näiteks transpordi või näituse ajal.

Välimus ja selle säilimine

Laki kasutamine muudab maali värve sügavamaks ja erksamaks ning säilitab maali välimuse aastateks täpselt selliseks, nagu see on valmimise hetkel. Lakituna ei muutu värvid päikesevalguse käes pleekimise tõttu. Kõvem kaitsepind akrüülvärvi pinnal võimaldab maali pinda hiljem puhastada, kui see on näiteks tolmu kogunud.

Akrüüllakk on saadaval läikiva ja matina. See võimaldab kunstnikul valida just selle viimistluse, mis sobib kõige paremini tema loomingu stiili ja soovidega.

*Kas läikiv või matt?*

Matt lakk annab maali pinnale pehme ja hajusa viimistluse ning muudab maali pinnatunnetuse diskreetsemaks. See vähendab peegeldusi ja erksate värvide helendavat efekti – seepärast sobib matt lakk sinu maalile, kui soovid vältida läiget ja peegeldusi. Soovitatav näiteks ka detailsete ja realistlike maalide puhul.

Läikiv lakk loob särava ja elava viimistluse, see toob värvid esile ja muudab need intensiivsemaks. Lisaks loob see pinnale peegeldava-läikiva efekti. Sobib hästi maalidele, kus soovitakse esile tuua värvide kontrastsust ja sära. Näiteks võib olla see heaks valikuks abstraktsete või modernsete kunstiteoste puhul.

Kuidas kasutada Happy Color akrüüllakki?

Meie valikus olev Happy Colori akrüüllakk on kasutajasõbralik – lihtne peale kanda ning kuivab kiiresti. Esmalt on see pealekandes piimjas, kuid kuivades saavutab läbipaistva väljanägemise.

NB! Tugevalt tekstuurse pinna puhul on parem kasutada spreilakki. Järgnev õpetus käib vedela, pintsliga pealekantava laki kohta.

Nõuanne: kui soovid maali pildistada või skäneerida, tee seda enne lakkimist. Lakikihist võib tekkida helke, mis raskendab pildistamist.

Ettevalmistused:

  1. Vali kas matt või läikiv viimistlus vastavalt oma eelistustele ja kunstiteosele. Jälgi ka, et kasutad õiget lakki (akrüülvärvile akrüüllakk). Kasuta puhast, laia ja pehmete harjastega pintslit.
  2. Enne lakkimist veendu, et maal on täielikult kuiv (akrüülvärvi puhul 72-tundi kuni kaks nädalat, sõltuvalt värvi paksusest). Isegi kui see tundub vaid veidi niiske, võib lakk seguneda märja värviga ja jätta triipe. 
  3. Veendu ka, et maalipind on puhas tolmust, mustusest ja muudest soovimatutest osakestest. Tööruum võiks olla hästi ventileeritud ja tolmuvaba.

Pealekandmine: 

  1. Aseta maal horisontaalsele pinnale. Loksuta/sega lakk ühtlaseks. 
  2. Ära vala ega tilguta lakki otse purgist maalile! Kanna lakk pintsliga ühtlaselt pikkade tõmmetega ühest äärest teise liigutades. Ära pintselda ühte kohta mitu korda üle, kuid jälgi, et kogu pind saaks kaetud. Õhuke kiht on parem kui paks.
  3. Kontrolli maali pinda iga nurga alt. Kui märkad kohti, mis pole läikivad ja märjad, kanna sinna veidi lakki juurde ja ühtlusta pind. Jälgi, et lakikihi sisse ei jääks õhumulle.
Akrüüllakk

Kuivamine ja järgmised kihid:

  1. Jäta maal turvalisse kohta kuivama vähemalt kolmeks tunniks.
  2. Kanna soovi korral peale veel üks või kaks kihti lakki, jättes iga kord kihtide vahele vähemalt kolm tundi kuivamisaega.

Nüüd on sinu maal täiesti valmis ja püsib täpselt nii kaunina veel kaua aega! Aeg asuda järgmise kunstiteose kallale!

Similar Posts